FRAZEOLOGIA - co to jest?

 

W języku występują

  • wyrazy

oraz

  • trwałe połączenia dwóch lub więcej wyrazów,
    które w zasadzie zachowują się tak, jak wyrazy pojedyncze.
    Takie trwałe połączenia to związki frazeologiczne (frazeologizmy). Związki frazeologiczne nazywamy łączną nazwą frazeologia. Frazeologia to zatem zbiór trwałych połączeń wyrazowych, takich jak Wyszło szydło z worka, Dzień dobry, Moja chata z kraja, Mimo że..., Ojciec dzieciom, W tym coś jest, Biały kruk, O mój Boże, Daj spokój, Twardy orzech do zgryzienia... i miliony innych.

Każdy związek frazeologiczny (frazeologizm) ma swoje znaczenie i swoją funkcję, podobnie jak pojedynczy wyraz. Frazeologizm Wyszło szydło z worka składa się z wyrazów: wychodzić, szydło, z, worek. Wyrazy te są połączone ze sobą na stałe. Takich trwałych, bardzo często używanych połączeń są w naszym języku miliony. Warto więc poznać choćby te najważniejsze.

  • Związkami frazeologicznymi zajmuje się nauka, która także nosi nazwę frazeologia.

Mimo że frazeologia jest w szkolnym programie nauki języka polskiego, wciąż wielu ludzi ma z nią poważne problemy.

Dotyczy to nie tylko uczniów, ale także dorosłych. W starszym pokoleniu są nawet ludzie, którzy nie wiedzą, co znaczą słowa "frazeologia" i "związek frazeologiczny", a niektórzy wręcz nigdy ich nie słyszeli. Czas to naprawić.

A przecież z frazeologią można się zaprzyjaźnić. Jest niezmiernie interesująca, bo zawiera cały dowcip językowy naszego narodu. Są też w niej zagadki, pułapki i niezwykłe ciekawostki, jak choćby ślady historii Polski, literatury, kultury, nawet anegdoty o ciekawych ludziach, i to zarówno o postaciach historycznych, jak i współczesnych.

Znajomość frazeologii jest niezbędna w mówieniu i pisaniu, bez niej trudno budować nawet - wydawałoby się - proste zdania. Aby móc ją rozwijać, trzeba mieć pod ręką słownik. Może to być słownik drukowany, ale także internetowy, on-line, taki jak udostępniany na tym portalu.

Wybraliśmy najlepszy słownik frazeologiczny, jaki powstał, i przetworzyliśmy go do postaci elektronicznej.

Korzystają z niego uczniowie, studenci, nauczyciele, pisarze, dziennikarze, naukowcy. Jest uniwersalny i bardzo bogaty. A jeśli nawet ten słownik - największy, jaki kiedykolwiek powstał - nie zawiera szukanej informacji, to zawsze istnieje możliwość skontaktowania się z jego autorem, prof. Piotrem Müldnerem-Nieckowskim lub jego współpracownikami (patrz menu: Kontakt).

O szczegółach frazeologii można się dowiedzieć na naszym portalu z poświęconych jej artykułów, a przede wszystkim ze słownika.
Zachęcamy do korzystania ze słownika na Portalu Frazeologia.pl!

Opłata za korzystanie ze słownika i artykułów jest minimalna (w większości wypadków wystarczy jeden tani SMS), ale bez niej nie bylibyśmy w stanie utrzymać niniejszego serwisu.

 

Powodzenia!
Frazeolodzy

 
Frazeologia.pl