Dlaczego frazeologia? Tuzin przyczyn głównych

 

Stworzyliśmy ten serwis na bazie najlepszego, największego polskiego słownika frazeologicznego,

ponieważ:

 1. Znajomość frazeologii jest wymagana już w szkole podstawowej, na egzaminach do gimnazjum i liceum, na maturze i na studiach.
 2. Bez znajomości frazeologii danego języka (w tym polskiego) nie może być mowy o znajomości tego języka.
 3. Polacy mają niezwykły dar ujmowania rzeczy metaforycznie. Często są to arcydzieła dowcipu językowego. Właśnie one zasilają frazeologię.
 4. Ale ci sami Polacy nie znają frazeologii i naszym zdaniem jest to podstawowa przyczyna pojawiania się fatalnej polszczyzny w mediach.
 5. Bez znajomości frazeologii nikt nie napisze dobrego wiersza, opowiadania, pracy naukowej, listu ani wypracowania szkolnego.
 6. Frazeologia uczy tworzenia metafor. Własnych, niepowtarzalnych. Mądrych i dowcipnych. Pytanie: kto błyszczy w grupie? Ten, kto ma dobre gadane...
 7. Na frazeologii można się nauczyć języka odpowiedniego w domu, szkole, biurze, na wiecu i w pubie. W każdym z tych miejsc mówimy inaczej. Frazeologia uczy stylu...
 8. Dzięki znajomości frazeologii pisanie staje się banalnie łatwe.
 9. Związków frazeologicznych jest nieporównanie więcej niż wyrazów (mówi się o setkach tysięcy wyrazów, ale milionach frazeologizmów), a jednak trzeba je znać.
 10. Liczymy na to, że dzięki naszej stronie będzie trochę mniej bełkotu w polskim Internecie (czytaj czaty ze slangiem jak z więzienia, a zrozumiesz, o co nam chodzi).
 11. Ambitnie się kłócimy, komu z Unii Europejskiej wolno kupować polską ziemię, a sami zaniedbaliśmy nawet własny język.
 12. Chcemy rozwijać swoje wykształcenie, a to jest możliwe dzięki poznawaniu języka - przede wszystkim własnego - osobistego, i wspólnego - ojczystego.
 
Frazeologia.pl